X
تبلیغات
زولا
6 - آبان‌ماه - 1387

حفظ توپ 

فوتبالیست از بدن خود می تواند به عنوان مانع میان توپ و حریف استفاده کند . 
بازیکن در موقعیت های خاصی ، بدون تخطی از قوانین اصلی بازی ، نیاز به ایجاد مانع به وسیله بدن خود دارد تا حریف نتواند صاحب توپ شود ( حفظ توپ و سد کردن حریف را با یکدیگر اشتباه نکنید ) . فوتبالیست های تکنیکی همواره مهارتی استثنائی در حفظ توپ دارند . وضعیت بدنی ، قد انسان و سرعت بازیکن مستقیما در حفظ توپ تاثیر می گذارند . 
مثالی در مورد آلن ژیرس ( Alen Giresse) موضوع را روشن می کند . هافبک تیم فرانسه که همانند میشل پلاتینی ( Michel Platini) با دریبل ها ، حرکات بدنی ظریف و تغییر مسیر های خود در زمین می درخشید . با این که برای آلن ژیرس ، به واسطه قد کوتاهش (63/1 متر ) درخششی در میدان های جهانی پیش بینی نمی شد ، حفظ توپ فوق العاده ی او بود که بار تکنیکی او را بارور می کرد . موفقیت کامل او در دریبل بخاطر حفظ توپ تحسین بر انگیزش بود . پا عوض کردن ، تغییر مسیر ، حرکات گول زننده و غیره نیاز به حفظ فاصله میان دریبل زن و حریف دارد. 

حفظ فاصله 

حفظ فاصله متناسب با نوع دریبل و شرایط بازی فرق می کند . تعریف آن ساده است : شما هرگز نباید توپ را در معرض تکل یا قطع توسط حریف قرار دهید. 
پس چگونه باید عمل کرد؟ اگر حریف در سمت راست شما است ، توپ را به سمت چپ ببرید به طوری که مانعی ( با قسمت راست بدن خود ) در جلو حریف ایجاد کنید . اگر حریف در سمت چپ شما است ، توپ را با پای راست به جلو ببرید . وقتی حریف در مقابل شما ظاهر می شود نباید زیاد معطل بمانید ، زیرا برای حفظ توپ نمی توانید مانع ایجاد کنید . 
حفظ توپ در اعمال تاکتیکی یک تیم اثر می گذارد . اصولا کاپیتان یا بازی گردان تیم با ارزیابی میزان حفظ توپ خود قادر است که بازی را آرام کند . 
هنگامی که بازیکن حفظ توپ می کند ، حرکت او به مانند مواقع عادی بیان تهاجم نمی کند ، بلکه منتظر است تا یار او جا خالی کند ، یا تیمش عدم برتری زمینی خود را جبران کند . 
حفظ توپ که در دریبل اساس کار است غالبا در وسط زمین انجام می شود . در منطقه دفاع یا هنگام انجام ضد حمله از دریبل استفاده نکنید ، زیرا سرعت بازی را کم می کند . 
اگر در حفظ توپ زیاد مهارت ندارید ، باید زیاد تمرین کرده و صبر کنید تا به آن کاملا مسلط شوید و سپس در مسابقه از آن استفاده کنید . اثر حفظ توپ مضاعف است : حفظ توپ نه تنها سرعت بازی را افزایش نداده ، بلکه موجب آرامش بازی می شود ، البته اگر بازیکن آگاهانه از آن استفاده کند . بنابراین تکرار می کنیم : بازیکن تکنیکی آن کسی است که توانائی فوق العاده ای در حفظ توپ داشته باشد . 
هر قدر بازیکن در این فن مهارت داشته باشد ، همان قدر حریف دچار وسوسه شده و برای گرفتن توپ از او مرتکب اشتباه می شود . 
به طور خلاصه ، حفظ توپ ضامن دریبل است . خاصیت آن در فوتبال همانند پیشروی تنیس باز به سمت تور (برای زدن توپ ) در بازی تنیس است که نمایانگر برتری بر حریف است .